Začít hrát na kytaru můžete sami i bez učitele

Spousta začátečníků se zbytečně trápí mnoha otázkami

Každý amatér, který hraje jen pro potěšení své, anebo svých blízkých, by se měl již na úplném začátku orientovat především na samotný nástroj, na vzájemný soulad a pochopení základních principů hraní. Ostatní efekty jako připojení k elektrické soustavě, ozvučení zesilovačem a reprobednami ponechte stranou.
Lidé velmi často řeší jaký nástroj zvolit, kolik peněz investovat, zda jsou třeba znalosti not, podle jaké příručky se učit a kolik si zaplatit za lektora. Z těchto otázek je však podstatná pouze jedna, a to který nástroj vybrat. Noty znát nemusíte, k akordům se dopracujete i přes internet a žádného odborného lektora si platit nemusíte. Všechno zvládnete sami a mnozí amatérští hráči se vypracovali ke špičkovým výkonům i jako samoukové.
malá kytaristka

Jakou pro začátek pořídit

Pro děti menšího vzrůstu jsou ideální tříčtvrteční velikosti, pro dospělé běžná velikost uváděná jako 4/4. Tím začněte. Pak se zaměřte na akustické kytary, které jsou osazeny kovovými strunami. Klasické „Španělky“ s nylonovými strunami jsou určeny spíše pro výuku v uměleckých školách. Pokud máte menší dlaně, vybírejte hmatník raději užší a navštivte prodejnu se vzorovými výrobky, kde si vyzkoušíte stisk a prstoklad.
Pro začátečníky úplně postačí typy Dreagnought, špičkovým výrobcem je např. společnost Stagg, která na náš trh dodává kvalitní nástroje s výbornou akustikou za přijatelnou cenu zhruba 2 – 3 tisíce korun.
kytara v trávě

Sami nebo s někým

Ideální je, jestliže máte možnost drobných korekcí a rad od někoho zkušeného, nejlépe v rámci vlastní rodiny a příbuzenstva, ale začít můžete sami a sami také nejlépe najdete způsob a styl, který vám vyhovuje. Učte se nejprve základní jednoduché akordy a vyhledávejte skladby se snadnou partiturou. Jsou to např. akordy D dur, D7, D moll, A7, A dur, C dur, E moll, G dur. Později pak postupně můžete přejít i na složitější prstoklad F dur, H moll apod., kde je základem tzv. barré akord. Ty vyžadují již větší cvik a sílu, ale časem se to jistě zlepší.
Jediné, co potřebujete, je dostatek času, vůle pokračovat a dělat pokroky a především nesmírná trpělivost.