Světlo aneb jak svítit efektivně

Důležité je nasvícení domácnosti více zdroji. Tento efekt však takřka nikdy nemůže být dosažen prostřednictvím jen jediného centrálního světla. Přínosné a účinné je potenciální varianta naladění do různých podob. Což v praxi znamená, že k hlavnímu svítidlu, které plní funkci vyváženého osvětlení místnosti, je vhodné přidat i další možné druhy světla
černý lustr
Je dobré mít na paměti, že pro obyvatele domácnosti je příjemnější, jestliže světlo dopadá shora. Podstatnou roli hraje i výběr konkrétních stínítek. Nelze očekávat efektivitu od levných plastových stínidel. Zde opravdu podstata spočívá v materiálu, který by měl být kvalitní.

Světlo aneb prvotním krokem jsou okna

Vpuštění více světla do domácnosti lze učinit prostřednictvím úpravy oken. Zcela běžnou a pro každého dostupnou změnou či inovací je, pokud dojde k nahrazení závěsů žaluziemi a pořízení jemných a vzdušných záclon. Někdy lze mít okna i bez záclon. Podstatné je i častější mytí oken. Může se zdát coby banalitou, ale i prachová vrstva dokáže být překážkou.

Podstatným krokem pak může být celková rekonstrukce oken. Jde o to, pokud se vymění letitá špaletová okna za nová. Je třeba však vybírat a volit co největší rozměr okna. Případně otvor pro okno zvětšit, aby bylo umožněno do místnosti proniknutí co nejvíce denního světla.

Vhodnou alternativou pro prosvětlení tmavších míst v interiéru je volba celoskleněných stěn, prosklené dveře či zástěny. Vhodné je v tomto případě čiré sklo, které je průhledné a bez jakéhokoliv zabarvení.
muž s žárovkou
Jak na správné osvětlení interiéru?

Sice klasická žárovka je pro někoho zkrátka nezbytnost. Nicméně úsporné osvětlení i v rámci vyššího pořizovacího nákladu je investicí, která se vrátí nejen v podobě nižší spotřeby energie. Moderní osvětlení umožňuje i volbu světla. Většina populace preferuje barvu, která byla v podobě klasické žárovky. Avšak kompaktní zářivky i LED zdroje dokáží nabídnout pestřejší škálu od teple bílé až po denní bílou. V tomto případě lze konstatovat, že pro obývací pokoj je vhodnější volba právě teple bílého osvětlení. Pro pracovní interiér je adekvátní světlo bílé, které má pozitivní vliv na vyšší pracovní výkonnost.

Při výběru osvětlení vaší domácnosti je třeba se orientovat dle uvedených typů světeleného zdroje.