Odchod na vysokou školu

V očích rodičů, budou jejich děti vždy dětmi, které potřebují dozor a jejich přítomnost. Z pohledu dítěte je však doba dospívání a ukončení studia příležitostí k tomu, jak se od nich odpoutat a jít si takzvaně po svém.
Co se však nemění je strach, který rodiče mají, když se jejich dítě poprvé odstěhuje z domova a bude na nějaký čas na místě, které je plné nástrah.
student v knihovně

Vítejte na koleji

Je nesmírně důležité, projevit vašemu dítěti upřímnou radost z toho, jak jste na něho hrdí, že na vysokou školu má touhu jít. Je to totiž svobodné rozhodnutí, kterého se mohlo vyvarovat a žít jinak, než jsou vaše očekávání. Neberte tedy odchod na internát jako překážku v tom, že bude vaše dítě od domova daleko, ale jako příležitost k tomu, aby se seznámilo s novými lidmi, zjistilo, jak náročné je být bez vás a studovat s tím, že nemá pocit domova a každý den vaši přítomnost.
O to vzácnější pak pro vás bude jeho návrat v době víkendů, kdy si ho můžete užít naplno.
veselé absolventky

Nástrahy, kterým se nevyhne

Bylo by zbytečné nalhávat si, že na vysoké škole vaše dítě neprožije nic špatného a veškeré neřesti se zcela jistě vyhne. Vaše dítě už není dítě, ale dospělá osoba, která musí přijat zodpovědnost za své činy a chování, které jste mu dali. Musíte se však připravit i na to, že se potká s mnoha nástrahami, které ho vyvedou z cesty, kterou jste ho vedli.
Nemějte však obavy už předem, protože to stejně neovlivníte v žádném ohledu. I vy jste byli jednou mladí a dobře víte, jak důležité je získat nové zkušenosti (i ty špatné) a vyzkoušet věci, které už od pohledu lákají.

Dbejte na studium, které je prvořadé!

Vysoká škola není jenom zábava a bezstarostní život plný užívání a volnosti. Je to především těžká dřina a zodpovědnost, kterou musíte vynaložit pro dosažení úspěšného vzdělání. Je tedy výchovné promluvit si s vašim dítětem i o tom, jak podstatné je zaměřit pozornost i na studium, které není snadné zvládat a značně se liší od studijního plánu, na který bylo zvyklé na střední škole.