Které bylinky jsou prospěšné našemu zdraví?

Pokud chcete udělat něco prospěšného pro své zraví, nebo se zaměřit na určité neduhy přírodní cestou, mohou být bylinky pro vás to samé. Vždy je berte ale spíše jako prevenci či doplňkovou léčbu, rozhodně by vám neměly nahrazovat péči lékaře. 

Sběrem bylinek však pro vás práce nekončí. Musíte je dále zpracovat. Rozhodnutí jak, je na vás, a záleží samozřejmě i na druhu bylinky, a na co ji chcete používat. Bylinky je možno usušit, vytvořit z nich směs na sypaný čaj, vytvořit mastičku, nálev, koupel… využití je opravdu široké.

kopřiva

Levandule

Levandule lékařská je, jak už název napovídá, pro naše zdraví velmi prospěšná. V letním období ji dostanete koupit běžně v květinářstvích, nebo si ji můžete sami natrhat na levandulových polích, kterých je v České republice několik. Levandule je známá hlavně pro svou výraznou vůni a používá se na relaxaci. Může vám pomoci při obtížích se spánkem nebo během stresového období, jako prostředek zklidnění a uvolnění. Pomáhá taktéž při migrénách. Inhalace zase působí prospěšně při zánětech dýchacího ústrojí. Pozitivně ovlivňuje i trávicí ústrojí, a může vám pomoci při nevolnosti, nadýmání a nadměrné plynatosti.

levandule

Heřmánek

Heřmánek se nejčastěji zpracovává do podoby čaje. Můžete si ho nasbírat na loukách, v lesích i na polích. Má všestranné využití. Blahodárně působí na průjem, nadýmání nebo bolestech břicha. Pro dívky bude pomocníkem při bolestivé menstruaci nebo při jejich poruchách. Obklady z heřmánku působí antisepticky a používají se na mokvající rány, vyrážky nebo na oční infekci. Skvělý je taky na záněty v dutině ústní, především na záněty zubů.

Kopřiva

Kopřiva se také často zpracovává do podoby čaje. Určitě jste někdy slyšeli, když jste se kopřivou popálili, že alespoň nechytíte revma. A je to tak. Kopřiva pomáhá proti revmatickým bolestem a taky je výborná při onemocnění dnou. Má močopudný účinek, čistí krev a pozitivně ovlivňuje funkci ledvin. Při zavodnění vám pomůže s přebytečnou vodou a působí tak i proti otokům. Použít ji můžete i při kožních obtížích. Své zastoupení má i v kosmetice, především v té vlasové.