Jak zvládnout opravdu pořádný úklid?

I když se nejedná o zrovna populární aktivitu, uklízení patří k běžnému chodu domácnosti a ne vždy to bohužel může skončit u setřeného prachu v obývacím pokoji. Párkrát do roka je u různých příležitostí potřeba opravdu pořádně uklidit celý byt a to hezky od základů.

Jak to všechno zvládnout a neztratit se v tom a nebýt zavalen tím množstvím?
sada na vytírání
1. Určete si čas
Než se do samotného úklidu pustíte, určete si čas, který Vám k tomu vyhovuje. Pokud se rozhodnete náhle, nemusíte mít veškeré potřebné vybavení a je větší pravděpodobnost, že to nedotáhnete do konce. V den, kdy se rozhodnete uklízet, byste neměli mít v časovém plánu žádnou jinou aktivitu.

2. Vymezte si rozsah úklidu
Jednu skříň nebo celý pokoj? Jeden pokoj nebo celé patro? Předtím, než začnete uklízet, si také rozmyslete, jak moc velký by vlastně ten úklid měl být. V každém případě byste však měli vše nepotřebné vyházet, protože jestliže si tyto věci necháte, zaděláváte si na zbytečnou práci do budoucna.

Uvědomte si, kdy jste naposledy tyto věci používali. Pokud si ani nevzpomínáte, ale máte k dané věci citový vztah, tak jí vynechte. Jinak všechny věci, které jste cca déle jak půl roku nepoužili, bez milosti vyhoďte do odpadkového koše, nebo je zlikvidujte požadovaným vhodným stylem.

3. Jděte na to systematicky
Při uklízení je důležitá i jistá systematičnost. Při nepromyšleném a nelogickém postupu jen hrozí, že naděláte více škody než užitku. Proto vždy postupujte od oken ke dveřím a od shora dolů.

4. Vhodné podmínky jsou důležité
Na úklid si udělejte pořádnou časovou rezervu a omezte jakékoli rušení a neklid. Zajděte si do obchodu a dokupte všechny možné i nemožné čisticí prostředky, které budete potřebovat a nemáte je doma. Snažte se vyvarovat i různým rozptylujícím okolnostem – děti si pošlete hrát, vypněte televizi a hovor s kamarádkou odložte. Jediným výsledkem je prodlužení doby úklidu. Na zpříjemnění úklidu se však můžete “posilnit“ sklenkou vína či si pustit oblíbenou hudbu.
ubrousky dettol
5. Vybavte se prostředky
K úklidu jsou potřeba nejen různé chemické prostředky úklidu, ale mnohem důležitější jsou ty, do kterých chemické prostředky dáváme – mopy, vysavače nebo třeba parní čistič oken. Pokud Vám některý potřebný pomocník chybí, snažte se ho od svého okolí půjčit.