Jak ušetřit na vytápění


Současný růst cen energií nenechává klidným snad nikoho z vás. Je velmi pravděpodobné, že se to dotkne každé domácnosti a mnoho lidí také vůči tomu zaujme odlišný postoj, než v minulosti. Jestliže totiž musíte zaplatit na složenkách dvojnásobnou sumu za topení, přičemž právě výdaje za teplo jsou v naší zeměpisné šířce nezanedbatelnou položkou v rodinném rozpočtu, buď sklopíte hlavu a budete vydávat ze své kapsy víc a víc peněz, anebo se s tím jednoduše nehodláte smířit.

tepelná čerpadla

Trávit zimu v Indonésii – někteří lidé to řeší svérázně. Prostě si na konci léta sbalí kufr a odletí pobývat do teplých krajin podobně, jako to před příchodem zimy řeší odletem tažní ptáci. Samozřejmě je zde nutné započítat cenu letenek, ovšem pokud můžete i v cizině, např. v Indonésii, pracovat z domova, anebo vám někdo zajistí vhodnou práci, nemusíte topení vůbec řešit.

Vypnout topení a teple se oblékat – jistou možností je zatnout zuby a mít doma jen pár stupňů nad nulou. Toto řešení vám však nedoporučujeme nejen kvůli sníženému fyzickému komfortu a psychické nepohodě, ale zejména s ohledem na vaše zdraví. Zkrátka týden to vydržíte, ale pak už vám to může začínat přerůstat přes hlavu.

tepelné čerpadlo před domem

Topit dřevem – spousta lidí se vrhá do vytápění objektu dřevem v krbu nebo v krbových kamnech. Je to skvělé řešení pro toho, komu nevadí fyzicky náročnější činnost při přípravě dřeva na topnou sezónu a zároveň pracnější způsob vytápění. Na dřevo také potřebujete dostatek úložného prostoru a nezapomínejte na protipožární opatření. Počítejte také s tím, že cena palivového dřeva může zároveň růst s cenami energií.

Využít tepelné čerpadlo – toto řešení se začíná stávat velmi oblíbeným a někde se dokonce můžete dočíst, že se tvoří pořadníky na výrobu tepelných čerpadel kvůli obrovskému zájmu klientů. Tepelné čerpadlo v Plzni i kdekoli jinde totiž dokáže ušetřit až tři čtvrtiny celkových nákladů na topnou sezónu a je v současné době spolu s dřevem nejlevnějším způsobem vytápění. Specializované firmy, které tato zařízení instalují, vám ochotně sdělí podrobné informace o jednotlivých typech systémů, a pochopitelně o finanční návratnosti investic do tohoto řešení.