Jak si vybrat dobré boty

Taky se Vám už stalo, že jste za výlohou objevili fantastické boty a neodolali jste? Člověk nemá vždy šťastnou ruku, a tak se krásné boty mohou proměnit v mučící nástroj. Nohy si bezesporu zaslouží zvláštní pozornost. Celý den jsme závislí na přesunu z místa na místo. Měli bychom myslet na to, že se určitě budeme cítit lépe, pokud se budeme při chůzi cítit pohodlně.

chůze po koleji

  • Pokud chceme našim nohám dopřát pohodlí, musíme především znát svoji velikost. Nejlépe nám poradí v renovovaných prodejnách, kde mají s měřením vhodné velikosti obuvi zkušenosti.
  • Neorientujte se však jen podle velikosti obuvi. Důležitým faktorem je i šířka, která může mít vliv na pohodlně nošení. Bota nesmí být příliš úzká, ani příliš široká.
  • Boty je lépe nakupovat odpoledne, protože noha bývá větší a širší. Myslete na to, že je důležité, cítit se dobře i během dne.
  • Při výběru obuvi je nutné zkoušet obě boty, abychom vyloučili nepříjemnosti s pozdějším vracením. Obuv je potřeba zkoušet vždy ve stoje. Je lepší si nechat cca 10 mm rezervu, protože při pohybu umožníte prstům pohyb a zamezíte tak jejich pozdější deformaci.
  • Dále je potřeba zvážit k čemu budou boty. Módní úzká obuv je vhodná jen na určité příležitosti, pro celodenní nošení je lépe zvolit boty pohodlné s kulatou špičkou.
  • Důležitý je rovněž výběr kvalitních, prodyšných a zdravotně nezávadných materiálů. Určitě to oceníte zejména při dlouhých pochůzkách.
  • V případě páskových bot jsou vhodnější širší pásky.
  • Určitě si dobře promyslete i velikost podpatku. U pánské obuvi by měl být podpatek do 2,5 cm. A pokud dámy chtějí v botách na podpatku trávit celý den, měli by volit výšku podpatku do 4 cm.
  • V neposlední řadě je třeba se zamýšlet také nad zdravotním hlediskem. Podešev by měla být ohebná, a to zejména v přední části chodidla, kde při chůzi dochází k ohybu a největšímu namáhání podešve. Bota se musí přizpůsobit chůzi.

 troje boty
Boty mohou ovlivnit správnou chůzi i správné držení těla, což není důležité jen u dětí, ale také u dospělých. Proto se vyplatí do obuvi investovat jak prostředky, tak i čas. Nic neuspěchejte a raději si na výběr obuvi vyčleňte více času. Vyzkoušejte si více párů, abyste měli srovnání. Je důležité, abyste se při chůzi cítili dobře a komfortně. Vše ostatní vám pak půjde lépe.