Bydlení je skvělá věc

Jen stěží by si většina z nás dokázala představit svůj život bez možnosti někde bydlet. Mít aspoň nějakou tu takzvanou střechu nad hlavou se považuje za docela normální, a naopak bez této se snad ani nedá normálně žít. Byť i tak někteří lidé žijí, obvykle nedobrovolně.

Jenže většině z nás nespadne takové bydlení jenom tak do klína. Většina z nás si ho musí pořídit, a to v nejlepším případě koupit do vlastnictví. Bydlet se totiž sice dá i někde v podnájmu, ale přece jenom je lepší, když má někdo svůj vlastní dům nebo aspoň byt, odkud ho už nemůže nikdo jenom tak vystěhovat.

jednodolarovky USA

Když na to tedy člověk má, byt si koupí a je to. Jenže většinou na to našinec nemá, protože jde o hodně velké peníze, které se za něco takového musí platit, a ty si jen tak snadno nenašetříme. A když na to člověk nemá, může si koupit byt aspoň s využitím půjčky, tedy hypotéky, u které dá nemovitost do zástavy, dostane za to k dispozici peníze a pak pomalu celou věčnost splácí.

Jenže ono se někdy nepodaří získat ani takovou hypotéku. Nemovitosti jsou totiž tak drahé, že by si člověk zkrátka někdy potřeboval půjčit tak velké peníze, že už vlastně nedokáže ani hradit splátky toho, co by si potřeboval půjčit, bylo by to na jeho síly.

US dolary

Jenže člověk prostě bydlet potřebuje. A když mu tedy nevyjde ani klasická hypotéka na soukromou nemovitost, může ho nakonec uspokojit aspoň hypotéka na družstevní byt, která je ještě mnohem dostupnější. Sice se u ní půjčuje jenom menší podíl na ceně, která se za družstevní byt má v konkrétním případě zaplatit, sice se tu obvykle platí o něco vyšší úroky, ale nespornou výhodou je to, že jsou družstevní byty levnější než ty soukromé. A proto si není třeba půjčovat tak velké peníze. A u nižší půjčky spíše uspějí i ti, kdo by normální hypotéku nezískali s tím, že by ji nedokázali splácet. Což se tady zvládne u menší částky spíše. A je kde bydlet.