Milada

JUDr. Milada Horáková je žena, která patří do moderní české historie. Většinou si její jméno spojujeme především s monstrprocesem, ve kterém byla nespravedlivě odsouzena k smrti a na základě toho pak byla oběšena. Nebylo jí nic platné, že za její osvobození orodovali u prezidenta Klementa Gottwalda takové osobnosti, jako byl ministerský předseda Winston Churchill nebo vědec Albert Einstein.

soudní síň

Její jméno však představuje především synonymum boje za spravedlnost. Není překvapivé, že tato žena díky svým morálním zásadám byla trnem v oku nejen komunismů, ale v průběhu druhé světové války také nacistům. Byla dokonce internovaná v koncentračním táboře.

Natočit životopisný film o Miladě Horákové mělo v plánu poměrně mnoho režisérů, ale tento záměr uskutečnil až v roce 1947 David Mrnka a jednalo se o jeho producentský, scénáristický i režisérský debut.

I přesto, že do hlavní role Milady byla obsazena slavná izraelská herečka Ayelet Zurer, film kritiky příliš nenadchl a na československé filmové databázi má film velmi průměrných 58 %. Není to úplně spravedlivé, protože film rozhodně stojí za to, abyste se na něj podívali.
kladívko na aukce

Určitě se jedná o poměrně poctivé filmařské dílo, které nám otevírá dveře do běžného života Milady a ukazuje nám ji jako běžnou ženu a nikoli jako ikonu. Poznáváme jejího manžela, se kterým jí spojovala hluboká láska a který měl pro ni obrovské pochopení a poskytoval jí veškerou podporu, i když nakonec zůstal sám s dcerou. Poznáváme její dceru, kterou velmi milovala. Na poznámku, že by se měla kvůli ní držet zpátky, odpověděla, že právě kvůli ní nesmí.

Dcera Milady Horákové, která v současnosti žije v USA film, ocenila velmi pozitivně a její mínění má nepochybně větší validitu, než recenze kritiků.

Čechům je cizinci vytýkáno, že točí příliš mnoho filmů o své novodobé historii místo toho, aby se zaměřovali na budoucnost. Ale to není dost možné, pokud se nedokážeme vyrovnat s vlastní minulostí.