Krakov a okolí – ideální trip po Polsku

Polsko je obrovskou zemí ve střední Evropě, které obývá na 46 milionů a obyvatel. Většina z nich žije namačkaná na jihu při hranicích s Českou republikou a Slovenskem. Už v pradávné historii je sem přitahovala naleziště všemožných surovin. Není tak divu, že Slezsko bylo vůbec nejexponovanější a nejbohatší oblastí království a zůstává jí do dnešních dnů.
krakov polsko
Jedním z jeho center je Krakov. Bývalé královské město leží v centru obří konurbace (konurbace = „srůst“ měst svými předměstími). Jedná se tak po Katowické oblasti o nejhustěji osídlenou část státu. Město toho má turistům opravdu hodně co ukázat. Do roku 1609 bylo sídlem polských králů. Ti proto nechali vystavět hradní komplex zvaný Wawel. Vystavěn byl v renesančním slohu. Jeho součástí je i katedrále, která sloužila jako korunovační a to i po přesunutí hlavního města do Varšavy. Ve starém městě naleznete známý Barbakán, což je gotická brána do města, Floriánskou bránu, která je součástí historického opevnění a má výšku 34 metrů. Ve městě je samozřejmě spousta kostelů a chrámů. Mezi ty nejznámější patří skvosty románské architektury kostel sv. Ondřeje a kostelík sv. Vojtěcha (nejstarší ve městě, vystavěn byl na přelomu 10. a 11. století). Známou čtvrtí je Kazimierz. Tady bylo vytvořeno židovské ghetto, odkud putovali Židé do nedaleké Osvětimi.
zámecká brána
Osvětimský koncentrační tábor je jen několik desítek kilometrů od města. Jeho návštěva se určitě vyplatí. Změní váš pohled na holocaust. Je to místo, které je zároveň traumatizující a tak trochu podivně povznášející. Pochopení utrpení jeho obětí dokáže člověka nejprve vyděsit, ale vzápětí vrátit do jeho duše mír a klid.
V těsné blízkosti Krakova je pak ještě jeden evropský unikát, jenž je dokonce zařazen na seznam památek UNESCO. Jsou jím solné doly ve Wieliczke. Místní zde těží sůl nepřetržitě od 13. století do dnešních dnů. Hloubka díla je přes 300 metrů a délka chodeb přes 300 km. Pod zemí je zde vybudován zcela nový svět podobný tomu nahoře. Funguje zde díky kabelům telefonní spojení, účinná ventilace, výtahy, vybudováno bylo umělé jezero.
wieliczka solný důl
Dominantní částí je však podzemní katedrála, která si rozměry nezadá s vnitřními prostory sv. Víta. Její součástí je do solného kamene tesaný oltář, socha papeže v nadživotní velikosti či desítky obrazů.
Celá tato oblast je tak v Polsku tím nejlepším, co navštívit. A potvrzují to i statistiky. Jezdí sem ročně mnohem více turistů než kupříkladu do hlavního města Varšavy.